7. Uluslararası Dergi Fuarına katılan ülkeler ilgiden memnun

TÜRDEB tarafından düzenlenen Uluslararası Dergi Fuarı’na, 20 ülkeden 305 dergi katıldı. Dergi temsilcileri fuardaki okuyucu ilgisinden memnuniyetlerini dile getirdi.

Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB) tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen Uluslararası Dergi Fuarı’na, 20 ülkeden 305 dergi katıldı.

Sirkeci Garı’nda düzenlenen fuara ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan dergi temsilcileri, fuardaki okuyucu ilgisinden memnuniyetlerini dile getirdi.

Fuara Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’dan katılan Elif Çocuk Dergisi Yayın Yönetmeni Melika Nezirovac, bu yıl 6. yılını kutlayan derginin 43. sayısını çıkardıklarını belirterek, “Dergimiz, Din Öğretmenleri Derneğince okullarda satılan bir dergi. İçeriğini tamamen din öğretmenleri yazıyor ve hazırlıyor. Bu anlamda ülkemizde tek. Dergimiz aylık ve her ay 6 bin 500 adet basılıyor. İçinde sadece dini içerik yok. Çocuklar için matematik, biyoloji ve eğlence içeriği de var. Yani okula giden çocuklara yönelik bilgiler içerisinde mevcut.” diye konuştu.

Okuyucu için dergilerin çok önemli olduğunu söyleyen Nezirovac, “Fuarı gezen Türk okuyucular standımıza çocuklarıyla gelerek, dergimizi inceliyor. Dergimizin her sayısında, hafızayı güçlendirici kartlar gibi öğretici küçük hediyeler var. Türk okuyucular hem bizim dergimiz hem de fuardaki diğer dergilerle çok ilgililer” dedi.

Arif: Üsküp, Makedonya ve ağırlıklı olarak Balkanlar’ı konu ediniyoruz
Makedonya’nın başkenti Üsküp’ten fuara gelen Köprü Dergisi Editörü Mehmed Arif, Köprü’nün 3 ayda bir okuyucuyla buluştuğunu aktararak, “Dergimiz 2002 yılından itibaren Üsküp’te yayımlanmaya başladı. Başlarda Türkoloji öğrencilerinin çalışmaları ve çabalarıyla yayımlanırken, şu anda artık yayın kadrosu çok genişledi. Gönüllü arkadaşlarımızın ortak çabalarıyla çıkıyor dergimiz. Kültür, sanat ve edebiyat içerikli yazılar yer alıyor Köprü’de. Üsküp, Makedonya ve ağırlıklı olarak Balkanlar’ı konu ediniyoruz. Yazarlarımızın tamamı yerli. Balkanlarda yaşayan yazarlardan oluşuyor.” diye konuştu.

Şimşek: Türkiye’de de dergimizi yayımlama planları var
Hollanda’dan 1 Pırıltı Dergisinin yazarı ve grafik tasarımcısı Sinan Şimşek, fuarı ziyaret eden okuyucuların ilgisinden memnuniyetini dile getirerek, “Hem fuara katıldığımız için hem de diğer katılımcı dergiler nedeniyle çok memnunuz. Okuyucu ilgisi çok yoğun.” değerlendirmesinde bulundu.

Şimşek, 1 Pırıltı dergisine ilişkin şu bilgileri verdi:

“Dergimiz, edebiyat, kültür sanat ve gelişim dergisi. Bu fuara, dergimizin tanıtımını yapabilmek amacıyla katıldık. 3 ayda bir yayımlanan dergimiz bin adet basılıyor. Henüz Türkiye’de dağıtımı yok. Dergimizin 2 yıllık bir geçmişi söz konusu ama ilerleyen yıllarda Türkiye’de de dergimizi yayımlama planları var. 13-14 kişilik bir çekirdek bir yazar kadromuz var. Onun haricinde dergiye yazmak isteyen kişilerden de yazılar alıyoruz. Tabii editörlerimizin değerlendirmesinden geçiyor bu yazılar. Dergimizin konseptiyle uyuşan yazıları yayımlıyoruz.”

Abdemahmaae: Çok sayıda ülke de katılım göstermiş bu yıl
Cezayir’den fuara katıldıklarını söyleyen, Dr. Toumi Abdemahmaae de El Bassira Center isimli dergi grubuyla fuarda yer aldıklarını söyledi.

Abdemahmaae, bu yıl ikinci kez katıldığı fuarın geçen yıla kıyasla çok daha iyi olduğunun altını çizerek, “Çünkü yeni dergiler ve yayınlar da bu yıl fuara katılmış. Bu yıl daha güzel bir organizasyon olmuş. Çok sayıda ülke de katılım göstermiş bu yıl. Okuyucuların ilgisi de oldukça iyi.” diye konuştu.

Khouja: 26. yılına giren dergimizin 190. sayısı yayımlandı
Filistin’de yayımlanan Samah Dergisini temsilen fuara katılan Dr. Abed Khouja ise Kudüs’ten geldiklerini söyleyerek, şöyle devam etti:

“Dergimiz okuldaki çocuklar için hazırlanan bir dergi. Çocukların yaratıcı düşüncesini geliştirmeyi hedefliyoruz dergide. Ayrıca hikaye ve resimlerimizde, çocuklarla iyi geçinmeyi işliyoruz. Filistin’de bu tür yayınlanan ilk çocuk dergisi ve en güçlü dergi. 26. yılına giren dergimizin 190. sayısı yayımlandı. Ailelerin çocuklarla anlaşabilmesine ilişkin kitaplar da yayımlıyoruz. ’99 mutluluk tavsiyesi’ gibi çeşitli posterler de yapıyoruz. Ayrıca aileler ve çocuklarla ilgili paneller düzenliyoruz. Önceleri aylık olarak 30-33 bin adet yayımlanıyordu tüm Filistin’de ama artık 4 ayda bir okuyucuyla buluşuyor dergimiz. Kudüs’te ve sadece 2 bin tane basıyoruz. İsrail sınırları dolayısıyla farklı ülkelere ve şehirlere göndermek artık kolay olmuyor.”

Okuyucuların yoğun ilgi gösterdiği fuar, 15 Mayıs’ta gerçekleştirilecek “Uluslararası Dergiciliğin Ödülleri” töreniyle sona erecek.