“Dergilerimizin en az etkilenmesini sağladık”

Türkiye Dergiler Birliği Genel Başkanı Fatih Bayhan, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu’yu makamında ziyaret etti. 2019 yılında TÜRDEB tarafından 10. Düzenlenecek fuarın açılışına davet için gerçekleşen ziyarette, bu yıl dergilerin kütüphanelere eksiksiz ulaştırılması hususunda Genel Müdürlüğün aldığı yeni kararların ve KDV muafiyetinin etkilerinin istişaresi de yapıldı.

TÜRDEB Genel Başkanı Fatih Bayhan, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünün dergilerimizin en büyük takipçi kurumu olduğunu belirterek, “özellikle birçok dergiyi aynı anda takip etmekte zorlanan okurların Anadolu’daki adresleri giderek size bağlı kütüphaneler oluyor. Geri dönüşlerde buna şahit oluyoruz. Gezici kütüphanelerinize dergilerimiz içinde raf konulması dolayısıyla teşekkür ediyoruz, dedi. 2019 yılında dergilerin kütüphanelere alımı hususunda bütçe kesintilerinin olmasını kültür dünyamıza devletimizin desteği bağlamında üzüntüyle karşıladıklarını belirten Bayhan, ancak ülkemizin ekonomik koşullarının farkındayız. Dergilerimiz bu koşullar altında kültür ve sanat camiamızı ayakta tutmaya çalışıyor. Geçtiğimiz yıllarda kültüre verilen desteğin artarak sürdüğünü biliyoruz, ancak bu yıl genel bütçenin malum ekonomik koşullar nedeniyle düşmesi arzu edilen bir durum değil. İnşallah bu zor günleri elbirliğiyle atlatacağız, dedi.

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu’da ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederken, “TÜRDEB Türkiye’deki dergilerimizin ana karargahıdır. Bu anlamda verdiğiniz hizmetlere tüm üyeleriniz adına teşekkür ediyorum. Evet, bu yıl dergi alımlarımızı genel bütçe uygulamalarımız nedeniyle indirmek zorunda kaldık. Ancak şunun bilinmesini isteriz ki, bu süreçten dergilerimizin asgari düzeyde etkilenmesini sağladık. Evet, bazı dergilerimizin sayılarını düşürmek zorunda kaldık, bazıları bu yıl daha az dergi gönderecek ama alımları kesmedik, desteği devam ettirdik. Bu kültür dünyamız için kazanımlarımızı koruyacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız dergi ve kitaplarda KDV’yi sıfırlayan kararını da imzaladı bununda kültür ve yayın dünyamıza, okuyucuya katkı sağlayacağını ümit ediyorum, dedi.

TÜRDEB Başkanı Bayhan, KDV’nin dergileri de kapsayacak şekilde sıfırlanmasından dolayı memnun olduklarını ifade ederek, “Geçtiğimiz günlerde kitap ve dergilere gelen KDV muafiyetini hatırlayanlarınız olacaktır. Bu haber bizleri çok mutlu etmekle birlikte daha sonrasında bu muafiyetin yayınevlerinin kendi yapacakları satış üzerinde olacağını öğrenmiştik. Kitapçılara teslimi sırasında kitapçıların ödediği yüzde 8’lik KDV sıfırlanmış, ancak bu yüzde 8’lik farkı kitapçılar fiyata yansıtmayınca kitap rafta ucuzlamamıştı. Yani büyük kitap satış site ve mağazalarında bu KDV oranları hâlen geçerliydi.

Ancak bugün cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, kitap, gazete, dergi gibi yayınlarda KDV’nin tamamıyla sıfırlanacağını açıkladı. Yani özetle bundan sonra hem yayıncıdan çıkışında hem de kitapçı ve bayiden tüketiciye ulaşırken kitapta KDV ödenmeyecek. Kitap ve dergi okuruna olumlu yansıyacağını ümit ettiğimiz bu açıklamanın ardından önümüzdeki günlerde nasıl bir indirimle karşı karşıya kalacağımızı da hep birlikte göreceğiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yayın dünyasını kısmen hareketlendiren bu adım için teşekkür ediyorum. Yayın dünyası özellikle dolar artışıyla sıkıntılı günler geçiriyordu. Bu sıkıntılar kitap ve dergi etiketlerine ister istemez yansıdı. Yeni uygulama bu yansımaya karşı bir tedbir inşallah başka desteklerde bekliyoruz. Özellikle kitap ve dergi fuarlarının bu destek kapsamında ele alınması bizi mutlu edecektir, dedi.