Dergilerle Dergi Gündemimiz!

Dergilerle Dergi Gündemimiz

Geçtiğimiz hafta kadim dergilerimizden Yedi İklim’in ev sahipliğinde Mart ayı buluşmamızı gerçekleştirdik. Birçok gündem birikmişti. PTT ile anlaşmamızın yenilenmesi, TÜRDEB’in kurumsallaşma süreci, yeni üyelerimizle bilgi alışverişimiz, dergi fuarımız ve dağıtımla ilgili başlattığımız yeni adım. Hepsini konuştuk…
NEDEN YOL AYRIMI YAŞADIK

Dergi dostlarımıza bu gündemlere dair notlarımı aktarmadan önce anlatmayı arzu ettiğim bir husus var.

Geçtiğimiz yıl yerel seçimlerin özellikle İstanbul ayağında gerçekleşen seçim takvimi nedeniyle ülke seçime odaklanmış, belediyeler dergi fuarı için söz verdiği halde stand ve lojistik desteklerini askıya almıştı. Bizde yönetim kurulumuzda bu yeni ve beklenmeyen durumu istişare etmiş, dergi fuarımızı erteleme kararı almıştık.

Erteleme kararını başkan sıfatıyla üyelerimize duyurmak bizim vazifemizdi, vazifemizi yaptık. Ancak istenmeyen şeyler yaşandı. Yönetim kurulunda erteleme kararını birlikte aldığımız birkaç üyemiz maalesef üyelerin karşısında sanki bu kararda imzası yokmuş gibi davranarak bizleri itham etti. Nihayetinde gördük ki, bir fuar konusunda dahi aldığı kararın arkasında duramayanlarla yola çıkmışız.

Bu yolculuk elbette ilerlemeyecekti, bizde olağanüstü kongre kararını alarak Haziran 2019’da kongremizi yaptık. Bazı arkadaşlar olağanüstü kongreden haberleri olmadığını söyleşmiş, haklılar. Çünkü bu kongreden haberi olmayan arkadaşlar derneğin resmi olarak üyesi yapılmayan arkadaşlarımız. Biz bu resmi kayda alınmayan arkadaşalar yasal olarak “kongremize davet edemiyoruz, çünkü delege değil. Ancak gelirlerse misafir olarak gelebilirdi. Nitekim olağanüstü kongremizi yaptık ve yeni bir yönetim kurulu teşekkül ettirerek yolumuza çıktık.

Bu süreçte üzülerek gördük ki, aynı hassasiyeti paylaştığımıza inandığımızı düşündüğümüz arkadaşlarımız dedikoduyu seviyor, iftira atmaktan çekinmiyor, hak ve hukuka riayet etmiyor. Gözlerimizi kapattık ve Türdeb’in sağlıklı bir dernek yapısına kavuşması için İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler masasıyla irtibata geçtik, bizden önce dernek defterinin yasal durumunun tespitini yaptırdık. Eksikler tespit edildi ve kayda alındı. Ardından yeni bir süreç başladı. Ancak eski yönetimdeki arkadaşlarımız derneğe ait hiçbir resmi evrakı (üye kayıt defteri, muhasebe evrakları, işletme defteri)  tarafımıza teslim etmediler. Bizde dernek karar defteri elimizde olduğu için teslimi yapılmayan resmi evrakların mahkemece tespitini yaptırdık ve dava açtık. Eksik defterlerimizi tamamladık ve yeniden oluşturduk. Defterleri ve muhasebe evraklarını ve Türdeb’in bayrak, flama, afiş, defter ve kalemlerini hala teslim etmeyen eski üyelere de yasal yollardan dava açtık.

SANAL SALDIRILAR

Türdeb’i sağlıklı üye yapısı, açık ve şeffaf muhasebe kayıtları, yasal ve resmi süreçleri itinayla devam eden bir dernek haline getirme yolundaki mücadelemiz sürerken baktık ki bu arkadaşlarımız hiç rahat durmuyor. Evvela derneğin üyelerine mesajlar atarak izinsiz toplantı çağrısı yaptılar, ardından bu izinsiz toplantıyı Türdeb kurumsalının alt teşkilat birimi olan Dünya Dergiler Birliği’ni sanki yeni bir müstakil birlikmiş gibi sahaya sürdüler. Oysa Türdeb’in alt kurumsalında şu birliklerimiz vardı; Edebiyat Dergileri Birliği, Çocuk Dergileri Birliği, Gençlik Dergileri Birliği, Dünya Dergiler Birliği, Okul dergileri Birliği vs. Bu arkadaşlarımız için birlik kurmak sosyal medya hesabı açmak, WhatsApp grubu kurmak ve web sayfası açmaktan ibaret olduğu için bunları hızlıca yaparak “korsan” birlik kurdular.

Bununla yetinmeyip yıllardır tasarımına dahi dokunmadıkları için düzeltmesi eski genel sekreterimiz Mehmet Ballı ile bize düşen türdeb.com adresini düzenledik, yeniledik ve kullanıma açarak dernek üyelerimizin hizmetine sunduk. Ama maalesef bu süreçte web sayfamızın alt yapısına aynı “korsan” saldırıyı yaptılar. Adresimizi turdeb.org adresine taşıma kararımızın uygulandığı gün bu saldırıyı yaşadık.

YENİ KADRO, GERÇEK ÜYELİK

Türdeb, yeni döneminde “seyyar dernek” olmayacak demiştik. İnşallah Süleymaniye’de yeni mekanımızı kiraladık. Yakın zamanda ilan edip açılışımızı yapacağız.

Türdeb, “sanal üyeli dernek” olmasın, gerçek ve tam zamanlı üyeli bir derneğe dönüşsün ve kurulları işlesin dedik, yeni üyelerimizi yaptık ve bu üyelerimizi sadece derneğin whatsap grubuna ve web sayfasına değil, derneğin resmi karar defterine üye yaparak “gerçek üyelik” oluşturduk. Böylece bir üye aidatını vererek gerçek kimliğiyle Türdeb’e üyeliğini, avantajlarını bilerek aktifleşmiş oldu.

Dergi Fuarı adıyla ilana çıkılan etkinliğin yasal eksikleri olduğunu söyledik, bu eksikliği giderelim demiştik. Başvurumuzu yaptık.

Bugün artık Türdeb, yönetim kuruluyla, gerçek üyeleriyle, Türkiye’yi kucaklayarak ve adındaki “tüm dergileri” kuşatarak davetini yapan bir üst çatı birliğe dönüşmüştür. Türdeb, her dergimizin üye olabileceği, şartlarını yerine getirdikçe üye kalabileceği, üyeliğin tüm avantajlarını kullanabileceği ve ortak adımların atılabildiği bir derneğe dönüşüyor.

Türdeb, bir kişinin dergi nostaljisinin mahsulü olabilir, ama asla bununla kalamaz. Kurumsallaşmalı ve işlevsel hale gelmelidir. “Küçük kalsın, bende kalsın” mantığı ile yürütülen, dar alanda faaliyet üreten bir yapı olmak TÜRDEB’e yakışmazdı.

Türdeb, bu yılı yeniden inşaa yılı ilan etmiştir.

Eksiklerini tamamlama yoluna girerek, her gün yeni bir adım atarak yoluna devam edecektir.

Derneğimiz dergi faaliyetini samimice yürüten, bu ülkeye kültür ve sanatıyla, katkı sunan tüm ideolojik şapkaların dışında tutularak Türkiye’yi kucaklayan bir dernek olacaktır.

Elbette kurallarımız, kırmızı çizgilerimiz var. O çizgilerin ne olduğu bellidir.

YENİDEN SİRKECİ GARI

Bu kurumsal inşaa sürerken söz verdiğimiz gibi  dergi fuarımızı, dergiler buluşması adıyla bu yıl 11. Defa geleneksel yerimiz olan Sirkeci garında yapacağız. 02-07 Haziran 2020 haftası “Dergiler Haftasıdır”. Bu hafta Türkiye’nin dergilerini Sirkeci’ye bekliyoruz.

Şimdi önümüze bakma vaktidir.

Şimdi dergilerimizle birlikte, artan kağıt zamlarına karşı ne yapabilirizi, dağıtım maliyetleriyle nasıl savaşacağımızı, ortak bir dağıtım hattını nasıl kuracağımızı konuşma vaktidir.

Dergicilik bizim hayatımızdır. Ve biz bu hayatı hiçte ucuz yaşamıyoruz…

Fuar takvimi boyunca hem sitemiz hemde fuar koordinatörlüğümüz aktif bir şekilde görev yürütecektir. İnşallah yeni mekanımızda sizlerle çay içeceğimiz günü heyecanla bekliyorum.

08.03.2020

Fatih Bayhan

TÜRDEB – Türkiye Dergiler Birliği Genel Başkanı