FUARLAR

TÜRDEB ULUSLARARASI DERGİ FUARI

Dünyadaki İlk ve Tek Dergi Fuar

TÜRKİYE DERGİLER BİRLİĞİ VE DERGİ FUARI NEDİR?

Türkiye Dergiler Birliği, 2008 yılında Dergi Editörleri ve Yayın Yönetmenleri ile bir araya gelerek oluşturulan bir birliktir. Platformumuz 2015 Şubat ayında dernekleşti.

İlk zamanlar yaklaşık 15 dergi ile başladığımız Dergi Fuarı, şimdi yaklaşık 30 ülkeden 400’ün üzerinde dergi ile birlikteyiz. 5., 6. ve 7. Dergi Fuarları ile bünyesine yurtdışından dergileri de katması ile World Union of Periodicals’ı (Dünya Dergiler Birliği)ce ardından Dünya Türkçe Dergiler Birliği (DTDB)’ni kurduk.

Türkiye’de ve dünyada dergiciliği insanlığın büyük hakikatine sadık kalarak gerçekleştirme çabasındaki tüm dergicileri bir ve kardeş gören bir platformuz

Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB), World Union of Periodicals (WUP) ve Dünya Türkçe Dergiler Birliği (DTDB) olarak; dünyada dergiciliğin tüm meseleleri birincil gündemimizdir. Editörlük eğitimleri veriyor, dergicilik çalıştayları, sergiler, oturumlar, paneller düzenliyor, okullarda dergicilikle ilgili etkinlikler düzenliyoruz, PTT Kargo ile yapılan işbirliği ile dergilerimize avantajlı gönderim imkanları sunuyoruz. Gündemi dergiler olan ve dergicilik üzerine çalışmaların yayınlandığı Dergiler Dergisi adında bir dergi yayınlıyoruz.

Türkiye Dergiler Birliği Platformu olarak Dergiler Buluşmasının ilkini 2010 yılında gerçekleştirdik ve bu fuara  55 dergi katıldı. 2. Yıl 78 dergi, 3. Yıl 98 dergi, 4. Yıl 108 dergi, 5.Yıl 115 dergi, 6.Yıl 165 dergi, 7. Yıl 250 dergi, 8. Yıl 300 dergi, 9. Yıl 400 dergi, bu yıl 10. UDF Dergi Fuarında 500 civarında dergi ile buluşabilecek ziyaretçilerimiz.

Dergiler Buluşmasını ilk Sultanahmet Kızlarağası Medresesi’nde yaptık ve çok ilgi gördü. Sonra Üsküdar Bağlarbaşı’nda yaptık. Son 6 yıldır da Sirkeci Tren Garı’nın tarihi mekanında yapıyoruz.

9  yıldır dünyadaki ilk ve tek dergi fuarı olma özelliği taşıyan dergi fuarımız gelen herkese açıktır.

Her derginin kendi standında okurlarına sundukları hediyeler ve sürprizler, trende söyleşiler, Sirkeci Garı’nın tarihi ve estetik bekleme salonunda konferans, panel, çalıştay, sergi ve müzik dinletileri yapılıyor.
Stantlarda okur-yazar buluşması ve ayrı bir alanında etkinlik söyleşileri yapılıyor.
Fuarın sondan bir önceki gününde Uluslararası Dergicilik Ödülleri Ödül töreni gerçekleştiriliyor.
Fuarın Ana Teması: Üye Dergilerimizle ortak olarak belirleniyor.
Fuarın Onur Konuğu olarak bir dergici usta yazar seçiliyor.
Fuar alanında Resim ve Özel Sergiler alanı oluşturuluyor.

Dergi Fuarını İstanbul’da ulaşımın en kolay olduğu bir mekânda, Sirkeci Garında yapıyoruz. Marmaray, tramvay, vapur, otobüslerle İstanbul’un her yerinden fuara gelmek çok kolaydır.