Genç Dergisi Çıktı: Çağın Ulubatlıları Beyaz Hackerlar

Genç Dergi 152. sayısı çıktı!
Bu ay GENÇ’te çok özel bir dosya çalışması var: Çağımızın “Ulubatlıları” olarak adlandırdığımız Beyaz Hackerları masaya yatırıyoruz.
“Fetih ayındayız. Bundan tam 12 sene önce yine bir fetih ayında “Bakalım elimizde ne var? Warcraft Gazileri Knight Fatihleri” şeklinde bir kapak yapmıştık. Önermemiz biraz naif de olsa şuydu: Sanal oyunlarda vaktini boşa harcadığını düşündüğümüz gençlerimiz aslında orada yeni dönemin ruhuna uygun bir mücadele yöntemi ediniyor olabilirlerdi. “Ne diye oyunda oynaştasın?” dediklerimiz aslında çağın istediği nitelik ve becerileri kazanıyorlardı da biz farkında değildik. Bugün geldiğimiz noktada çok da haksız olmadığımız anlaşılıyor. Savaşlar artık sanal düzlemde gerçekleşiyor. Hacker bu savaşı yürütenlere verilen isim. Dolayısıyla hackerlık günümüzün en itibarlı mesleklerinden birisi haline geldi. İyi ve usta hackerların çekirdekten yetişmek için günlerini ve gecelerini neredeyse çocukluktan itibaren bu alana hasretmeleri gerekiyor. Şüphesiz hackerların da iyisi var, kötüsü var. Biz bu sayımızda bu mesleğin beyaz hacker da denilen iyilerini ele alıyoruz. Çoğu gençlerden oluşan bu grup kapalı kapılar değil açık ekranlar ardında o kadar önemli işlere imza atıyorlar ki biz onlara çağın Ulubatlıları demekten kendimizi alamıyoruz. Dosyamız, inanıyoruz ki savaş, fetih ve fatihlik kavramlarını yeniden değerlendirmenizi sağlayacak.” 
Dosya bağlamında Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik Derneği Başkanı Yavuz Selim Yüksel, Desnet Bilişim Genel Müdürü Ömer Ekinci, bilişim uzmanı Fatih Çal ve Beyaz Şapkalı Hackerlarla özel röportajlarımız oldu.
İslam Asalya, Arif Özen, Yusuf Temizcan, İksar Derneği ve Leylâ İpekçi röportajları da bu ay GENÇ’te.