FATİH BAYHAN KİMDİR?

1975 Adana’da doğdu. Adana imam-Hatip Lisesi mezunudur. Aynı yıllar Adana’da Hafız Halil Hoca’nın Rahle-i tedrisinde; Sarf ve Nahiv dersleri alarak Osmanlıca ve Arapça derslerini tamamladı. İslami ilimlerin önemli metinlerinden sayılan Celaleyn Tefsiri, Usul-u Fıkıh, Nuru’l izah, Buhari ve Kırk Hadis derslerini medrese usulünde okudu.

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunudur. A. Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi Dalı’nda yüksek lisans eğitimi ve PRCI Turkey’de “Marka ve İmaj” üzerine eğitim aldı.

Yazı ve yayın hayatına 1994’te İstanbul’da muhabir olarak başladı. 1996’da Milli Gazete ve Kanal 7 TV Çukurova haber sorumlusu oldu. Gençlik dergileri; Sayha, Yeni Nesil, Gençlik Bülteni dergilerini yayınladı. Yeni Ufuk gazetesini kurdu ve yayın yönetmenliğini yaptı. Bölgesel Ekspres, Günbey Haber, Bölge, Zirve gazetelerinde, Kuvay-i Milliye dergisinde yazıları yayınlandı.

1997’de kamu görevine başladı. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğünde; Vakıf, Emlak ve hukuk şubelerinde çalıştı. Ardından Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Başkan Danışmanı olarak geçti. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nin üç dönem yönetim kurulu üyeliğini ve Adana Kent Konseyi’nin kurucu genel sekreter yardımcılığını yaptı.

2005 yılında Ankara’ya yerleşti. Burada sırasıyla; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Başbakanlık’ta; Danışman, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri olarak çalıştı. 2011’de TBMM’de Darbeleri Araştırma Komisyonunda raportör olarak görev aldı. Türkiye Yazarlar Birliği’nde Genel Sekreter yardımcısı ve Ankara şubesi kurucu sekreteri oldu. Biyografi ve yakın tarih üzerine 24 eseri yayınlandı. 2010 yılından başlayarak Millî şairimiz Mehmed Âkif Ersoy’la ilgili çalışmalara yoğunlaştı, ailesiyle birlikte hareket ederek; Mehmed Âkif Ersoy Aile Derneği’ni ve Sebilürreşad Eğitim, Kültür ve Medeniyet Derneği’ni kurdu ve Anadolu, Balkanlar ve Avrupa’da konferanslar vermeye başladı. 2016’da Mehmed Âkif Ersoy’un başmuharrirliğini yaptığı Sebilürreşad dergisini yeniden yayınladı ve genel yayın yönetmenliğini üstlendi. Safahat’ın gençlere anlaşılır hale gelmesi için “Gençler için Safahat” kitabını yayınladı.

Başbakanlık Sarı Basın kartı sahibi, Türkiye Yazarlar Birliği, İLESAM ve Gazeteciler Cemiyeti üyesidir.