Fatih Bayhan Kimdir?

Türkiye Dergiler Birliği Genel Başkanı Fatih Bayhan hakkında

ÖZGEÇMİŞ

Fatih Bayhan

1975 Adana’da doğdu. Adana imam-Hatip Lisesi mezunudur. Aynı yıllar Adana’da Hafız Halil Hoca’nın Rahle-i tedrisinde; Sarf ve Nahiv dersleri alarak Osmanlıca ve Arapça derslerini tamamladı. İslami ilimlerin önemli metinlerinden sayılan Celaleyn Tefsiri, Usul-u Fıkıh, Nuru’l izah, Buhari ve Kırk Hadis derslerini medrese usulünde okudu.

1975 Adana’da doğdu. Adana imam-Hatip Lisesi mezunudur. Aynı yıllar Adana’da Hafız Halil Hoca’nın Rahle-i tedrisinde; Sarf ve Nahiv dersleri alarak Osmanlıca ve Arapça derslerini tamamladı. İslami ilimlerin önemli metinlerinden sayılan Celaleyn Tefsiri, Usul-u Fıkıh, Nuru’l izah, Buhari ve Kırk Hadis derslerini medrese usulünde okudu.

Yazı ve yayın hayatına 1994’te İstanbul’da muhabir olarak başladı. 1996’da Milli Gazete ve Kanal 7 TV Çukurova haber sorumlusu oldu. Gençlik dergileri; Sayha, Yeni Nesil, Gençlik Bülteni dergilerini yayınladı. Yeni Ufuk gazetesini kurdu ve yayın yönetmenliğini yaptı. Bölgesel Ekspres, Günbey Haber, Bölge, Zirve gazetelerinde, Kuvay-i Milliye dergisinde yazıları yayınlandı.

1997’de kamu görevine başladı. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğünde; Vakıf, Emlak ve hukuk şubelerinde çalıştı. Ardından Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Başkan Danışmanı olarak geçti. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nin üç dönem yönetim kurulu üyeliğini ve Adana Kent Konseyi’nin kurucu genel sekreter yardımcılığını yaptı.

2005 yılında Ankara’ya yerleşti. Burada sırasıyla; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Başbakanlık’ta; Danışman, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri olarak çalıştı. 2011’de TBMM’de Darbeleri Araştırma Komisyonunda raportör olarak görev aldı. Türkiye Yazarlar Birliği’nde Genel Sekreter yardımcısı ve Ankara şubesi kurucu sekreteri oldu. Biyografi ve yakın tarih üzerine 24 eseri yayınlandı. 2010 yılından başlayarak Millî şairimiz Mehmed Âkif Ersoy’la ilgili çalışmalara yoğunlaştı, ailesiyle birlikte hareket ederek; Mehmed Âkif Ersoy Aile Derneği’ni ve Sebilürreşad Eğitim, Kültür ve Medeniyet Derneği’ni kurdu ve Anadolu, Balkanlar ve Avrupa’da konferanslar vermeye başladı. 2016’da Mehmed Âkif Ersoy’un başmuharrirliğini yaptığı Sebilürreşad dergisini yeniden yayınladı ve genel yayın yönetmenliğini üstlendi. Safahat’ın gençlere anlaşılır hale gelmesi için “Gençler için Safahat” kitabını yayınladı.

Başbakanlık Sarı Basın kartı sahibi, Türkiye Yazarlar Birliği, İLESAM ve Gazeteciler Cemiyeti üyesidir.


BAŞKAN’DAN YAZILAR


Dergilerle Dergi Gündemimiz

Geçtiğimiz hafta kadim dergilerimizden Yedi İklim’in ev sahipliğinde Mart ayı buluşmamızı gerçekleştirdik. Birçok gündem birikmişti. PTT ile anlaşmamızın yenilenmesi, TÜRDEB’in kurumsallaşma süreci, yeni üyelerimizle bilgi alışverişimiz, dergi fuarımız ve dağıtımla ilgili başlattığımız yeni adım.

Hepsini konuştuk…

BAŞKAN’DAN YAZILAR


Dergilerin Etki Alanı

2020 yılına girdik. Yeni bir dönem hepimize hayırlar getirsin. Dergici dostlarımız için 2019 zor bir yıl oldu. Zira artan maliyetler, kâğıt ve dağıtım bedellerine yansıtılan vergiler yüzünden bir çok dergi kapanmak zorunda kalırken, bazı dergilerimiz sayfa sayılarını düşürdü, bazılarıysa baskı adetlerini düşürmek suretiyle bu mali disiplin içinde geçen günleri en az hasarla atlatma yoluna gitti.

BAŞKAN’DAN YAZILAR


Yeni Ufuklar, Yeni Bir Dönem…

Dergi dostları!

Türkiye Dergiler Birliği, bir dernek çatısını çoktan aşmış, bir dayanışma örneğine dönüşmüştür. Dergiciliği fikrin, kültürün ve irfanın coşkun akan ırmakları gibi telakki edenlerin yolu olarak yorumladığımız dergi mesaisi, bizi tanımlayan ortamın adıdır.