TÜRDEB Dergi Fuarı Adının Haksız Kullanımı Hakkında Duyurumuzdur

Değerli Dergilerimize zorunlu duyurumuzdur.

TÜRDEB Türkiye Dergiler Birliği, 2008 yılında, onlarca dergi temsilcisinin bir araya gelmesiyle kurulmuştur. 2010 yılında Dergi Fuarı düzenlemeye başlamıştır. 2015 yılında yurt dışında yayın yapan dergiler de fuara katılım sağlamaya başlamıştır. 2017 yılında ise yönetim kurulu kararı ile Dünya Dergiler Birliği, Dünya Türkçe Dergiler Birliği ve Türkiye Gençlik Dergileri Birliği (TÜRGEDEB) adında alt komisyonlar kurulmuştur.

2019 yılında, derneğimizin yönetim kademesinde görev almış bazı kişilerin, fuar organizasyonunda yaptıkları maddi usulsüzlükten dolayı üyeliklerine son verilmiş ve üyelerin haklarının savunulması maksadıyla durum mahkemeye intikal ettirilmiştir. Ancak aynı kişilerin içinde bulunduğu bir grup, TÜRDEB’den çıkarılma gerekçelerini dergilerimize bildirmeden TÜRDEB’in alt komisyonunun ismini kullanarak yeni bir dernek oluşumuna gitmiştir.

Sivil toplumu savunan dergiler olarak bu bağımsız girişim haklarını savunmaktayız. Ancak TÜRDEB yönetiminden fuar organizasyonundaki maddi usulsüzlükten çıkartılan kişiler bu sefer TÜRDEB’in tescilli organizasyonu olan TÜRDEB Dergi Fuarı’nı yaptıklarını iddia ederek dergilerimizi ve çeşitli devlet kurumlarını yanıltmaya devam etmektedir.

TÜRDEB yönetiminden maddi usulsüzlük sebebiyle çıkartılan bu kişiler ile TÜRDEB’in bir ilişkisi kalmamıştır. 2008’den bu yana dergilerimiz TÜRDEB altında bir aradadır. Birlikteliğimizin bir bakiyesi olan Dergiler Fuarı etkinliğimiz kişilere ait bir değer değildir. TÜRDEB yönetiminden maddi usulsüzlük sebebiyle çıkarılan bu kişilerin, ortak değerimizi kendi malları gibi kullanmalarına müsaade etmeyeceğiz.

Dergilerimizin, TÜRDEB’in alt komisyonu olan Dünya Dergiler Birliği adını kullanarak kendilerinden para toplayan kişilerin Dergi Fuarı organizasyonumuzun adını haksız yere kullandıkları ve TÜRDEB ile ilişkileri olmadığı konusunda uyarıyoruz.

Tüm dergilerimize önemle duyururuz.