Türkiye Dergiler Birliği’nin Dergi Genel Yayın Yönetmenleri Toplantısı

Türkiye Dergiler Birliği’nin Dergi Genel Yayın Yönetmenleri Toplantısı

Türkiye Dergiler Birliği, ülkemizde yayımlanan dergilerin Genel Yayın Yönetmenleri ile, 21 Mart Perşembe günü saat 15.30’da, üyemiz Albayrak dergi grubunun ev sahipliğinde, Yeni Şafak Gazetesi binasında bir toplantı düzenledi.

Toplantı açılış konuşması TÜRDEB Genel Başkanı Fatih Bayhan  tarafından yapıldı. Kısa bir selamlamanın ardından Bayhan; ‘Dergicilerimizin bugünkü durumu ile ilgili kanaatleri; Dergicilerimizin yeni dönemde yaşanan dağıtım problemleri;  TÜRDEB 10. UDF Dergi Fuarı hakkında düşünceleri…’ gibi başlıklar altında gündemi okudu. Aynı zamanda Sebilürreşad Dergisi Genel Yayın Yönetmeni de olan Fatih Bayhan konuşmasında, “Kültür dergiciliği olarak bizler dünyaya yön vermeliyiz. Eşref Edip Sebilürreşad Dergisi’ndeki bir makalesinde, ‘ 1908 İşkodra’dan Yemen’e 70 bin dergi istiyorlar fakat İstanbul’da dergi basacak kâğıt yok! Yetiştiremiyoruz…’ der. Şimdi biz de tekrar ayağa kaldırdığımız Sebilürreşad Dergisi’ni, aynı hassasiyetle 2016 yılından itibaren 4 coğrafyada binlerce okuyucuya ulaştırıyoruz. Bizden öncekiler bunu yaptı ise bizde yapıyoruz. Her dergici de bunu yapmalı…”
Dergilerin her okuyucuya ulaşması için PTT AVM sistemi aracılığıyla dergisini ulaştırabileceğini, okurların da yine bu sistemle kapıda ödeme yaparak dergilerini rahatlıkla alabileceklerini, söyledi.

Cins Dergisi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Kılıçarslan, Cins Dergisi olarak Türkiye’de 150 noktaya ulaştıklarını söyleyerek, “Cins Dergisi dijitalleşerek abonelikte hızlı yol aldık ve bundan çok memnunuz. Aslolan dijitalleşmede okurun çoğalmasını ve uyumu sağlamaktır…” dedi.

Mavi Kuş Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Erol Erdoğan konuşmasında, “Genel bir kanı vardır, ‘Dergi okuyanlar azaldı!’ diye, hayır ben buna katılmıyorum. Dergi okuyanlar azalmadı, dergilerin alternatifleri çoğaldı. Günümde kaç bin tane dergi çıkıyor, tabi hepsini okumak mümkün değil,” dedi.  GSM operatörleri üzerinden tek sayılık abonelik diye bir sistemin olduğundan bahseden Erdoğan, “Ben bunu önemsiyor ve herkese tavsiye ediyorum, güzel bir sistem. Her hangi bir derginin tek sayılık abone isteği yapabiliyorsunuz. Ayrıca müşteri tipine uygun büyük zincir marketlere dergi rafları kurdurarak kurumsal bir girişimde bulunulabilir…”   dedi.

TÜRDEB eski başkanı Asım Gültekin, “Düzenlediğimiz dergiler fuarında yurtdışı dergileri ile irtibata geçtik ve 30 ülkeden dergicilerle bağlantı sağladık. Dünya Dergiler Birliği’ni kurduk, o gün den beri dergi fuarımıza katılıyorlar ve onlarla irtibat halindeyiz…” dedi.

Semerkant Dergisi Genel Yayın Yönetmenlerinden Ali Sözer konuşmasında, “Semerkant dergi gurubu olarak dijital dergiciliğe geçeli iki sene oldu ‘En son kitabı lisede okudum’ diye bir tabir var, metni kulağa dokunduramıyoruz! Basılı dergi olarak değil de, dijital dergiyi okumayanlara dokunur mu? Azerbaycanlı bir çocuk Azeri şairleri biliyor, şiirlerini de… Ama bizde çocuklarımız bırakın şiirini okumayı sorduğunuz şairin yaşayıp yaşamadığını bilmiyor!” dedi.

Son olarak, TÜRDEB Başkan Yardımcısı Mehmet Ballı, 2019 Dergi Fuarı hazırlıkları hakkında bilgi verdi. Ballı konuşmasında, “10.Uluslararası Dergi Fuarımız önceden de ilan edildiği gibi, 24-29 Nisan tarihleri arasında, Sirkeci Tren Garı istasyonunda olacak. Fuar ile ilgi tüm hazırlıklar tamamlandı. Fuar hakkında her türlü bilgi ve duyuruları sürekli güncellediğimiz www.turdeb.org web sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz. Öneri ve taleplerinizi de yine aynı web sitesinin iletişim bölümündeki e maillerden bize ulaşabilirsiniz” diyerek, tüm dergicilere bu katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Toplantıda söz alan diğer dergicilerin hemen hemen hepsi de TÜRDEB’in PTT ile yaptığı kargo anlaşmasından çok memnuniyet duyduklarını ifade ettiler.

TÜRDEB Genel Başkanı Fatih Bayhan’ın kapanış konuşmasında, ev sahipliğini yapan Yenişafak Dergisi yayın grubuna teşekkür ederek, dergicilerin de önerileri doğrultusunda Genel Yayın Yönetmenleri toplantısının üç ayda bir tekrarlanacağını söyleyerek, otuz Dergi Genel Yayın Yönetmeninin katıldığı toplantı TÜRDEB aile fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.